Jiný název této nemoci, malomocenství, znamená nejspíše, že je při této nemoci poškozen hmat, což tato choroba způsobuje. Už nejstarší zmínku o této nemoci najdeme z období cca 1500 př. n. l. Nejstarší tělesné pozůstatky, které se našly, a které pocházejí nejspíše až ze čtvrtého tisíciletí př. n. l., vykazují zřetelné známky této choroby.
V době Antiky můžeme najít zmínky o tomto onemocnění hlavně ve starověkém Egyptě nebo v Indii. Mnoho zmínek o lepře najdeme též v Bibli, kde je zmiňována ve starém zákoně. O něco později se toto onemocnění rozšířilo po Evropě, kam bylo zavlečeno za křižáckých válek.
V patnáctém století století ji později v Evropě předběhla tuberkulóza, která je způsobována příbuznými bakteriemi.
Lepra byla v minulosti považována za boží trest
V minulosti byli lidé, kteří touto onemocněli, soustředěni a izolováni v leprosáriích. Poslední leprosárium v Evropě se nachází v Rumunsku.
Virus, který toto onemocnění způsobuje, se geneticky od dob středověku nezměnil, jen se pozměnila a omezila příčina šíření nákazy. Tuto nemoc mohou přenášet také divoká zvířata. Jedním z těchto zvířat je například pásovec devítipásý.
Příznaky lepry
Onemocnění bývá převážně bez příznaků. Nejvíce nakažlivá forma této nemoci je onemocnění kůže. V tomto případě se vytvářejí vředy. Může ale dojít k vývoji onemocnění do destruktivní formy. Zde choroba zničí lidský imunitní systém a rozpad buněk způsobí znetvořeniny na rukou, nohou a obličeji.
Výskyt a lepry
Dnes se lepra se vyskytuje v Latinské Americe, ve střední Africe, na Madagaskaru a v jihovýchodní Asii a to hlavně v Indii. Vyskytuje se ale i v Evropě, například ve Španělsku a v Rumunsku.